Zamknij

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na nową wystawę. To prawdziwa gratka dla zainteresowanych archeologią

10:49, 07.02.2024 mp Aktualizacja: 11:01, 07.02.2024
Skomentuj

Kilkaset artefaktów, wśród nich naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, będzie można zobaczyć na nowej wystawie czasowej w Muzeum Zamkowym. Ekspozycja zatytułowana „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” zostanie otwarta uroczyście jutro (w czwartek, 8 lutego). 

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17. Jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład zatytułowany „Jak to z importami rzymskimi było”, który wygłosi prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Głównym założeniem ekspozycji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu, jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Warto podkreślić, że zainteresowanie ówczesnych rzymskich historyków między innym Tacyta, Pliniusza czy Jordanesa tymi terenami oraz ludami je zamieszkującymi wynikało głównie ze względów handlowych (szlak bursztynowy) oraz politycznych (plemiona Wandalów i Gotów stanowiły dla Rzymian śmiertelne zagrożenie), co świadczyło o tym, że obszar ten nie pozostawał jedynie białą plamą – przekazał Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Ekspozycja ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold, adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego.

W sali ekspozycyjnej zaprezentowane zostały obiekty świadczące o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie. Artefakty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 9 lutego do 15 maja.

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%